Daegu 2011 – Férfi gerelyhajítás – Esélylatolgatás

2011-08-21 20:45 írta: Administrator

Andreas Thorkildsen

Újra felmerül a kérdés: ki fogja legyőzni Andreas Thorkildsent? 2009-ig, a norvég kétszeres olimpiai bajnoknak volt egy szürke folt az életrajzában - amennyiben a világbajnoki ezüstérmet sikertelenségnek számoljuk. Berlinben aztán kijavította ezt a tökéletlenséget egy 89,59 méteres nyertes dobással. Az esélye, hogy most megvédi világbajnoki címét körülbelül ugyanolyan jó, mint amikor az Olimpiai bajnoki címét védte meg Pekingben.

Ha esetleg valamelyik ellenfelének kétségei lettek volna a felkészültségét illetően, Thorkildsen 90,61 méterre hajította gerelyét Byrkjeloban, augusztus 14-én, megjavítva ezzel 88,43 méteres idei legjobbját. Ez volt a legjobb dobása majdnem két évre visszamenőleg.

Thorkildsen tehát úgy indul Daeguba, hogy a szezon öt legjobb dobásából négy az ő nevéhez fűződik.

Mint oly gyakran az elmúlt években, az egyik ellenfele, aki készen áll, hogy elhódítsa a címet a finn Tero Pitkamaki lesz, aki megverte a norvégot 2007-ben az oszakai világbajnokságon, és legyőzte őt a második „Samsung Diamond League” versenyén, idén Shanghaiban.

Egy viszonylag lassú szezonkezdés után, - amikor Thorkildsen csak az ötödik helyezésig jutott a sorozatnyitó Samsung Diamond League versenyén május 6-án Dohában -, a norvég meggyőző formában tért vissza Kínában, ahol finn ellenfele és egyben barátja éppen csak legyőzte őt. Sajnos az ötödik dobás során ágyéksérülést szenvedett, ami miatt félbeszakította a versenyzést.

Aggasztóan nézett ki, amikor az olimpiai bajnok sántikálni kezdett, majd lassan és nehézkesen visszasétált az ülőhelyére. De néhány hét felépülés után – miközben a hazai pályáján megrendezett osloi Samsung Diamond League versenyét ki kellett hagynia – a rákövetkező időszakban megmutatta, hogy ereje teljében tért vissza.

Június 30-ra újra formában volt és megszerezte három „Samsung Diamond League” győzelme közül az elsőt Lausanne-ban, melyet Birminghamben and Stockholmban újabb győzelmek követtek.

Tehát akkor ki is fogja őt megállítani Koreában?

Nyilvánvalóan Pitkamaki szeretné az esélyt megragadni, hiszen neki már egyszer sikerült az előző világbajnokságon. Rajta kívül Thorkildsennek szembe kell néznie számos fiatal feltörekvő tehetséggel, akik a „Samsung Diamond League” sorozatban már letették névjegyüket.

Míg Thorkildsen kimagasló öt pontos előnnyel vezet a Samsung versenysorozatában, a második helyen Matthias De Zordo áll, aki egyenletesen jó teljesítményt mutatott ebben a szezonban.

A 23 éves német versenyző megnyerte az osloi küzdelmet Thorkildsen távollétében és második lett mögötte a közelmúltban rendezett stockholmi „Samsung Diamond League” versenyen július 29-én, ahol 84,37 métert dobott, miközben Thorkildsen 88,43 méteres kísérlete a 2011-es év ranglista vezető eredménye lett.

A norvégnak figyelemmel kell lennie a lettek tehetségére, Vadims Vasilevskisre, aki az évad elején 88,22 métert dobott,  amivel egyből a világranglista élére került.

Vasilevskis ezüstérmet szerzett Thorkildsen mögött az athéni Olimpián 2004-ben, bár azóta nem sikerült komoly nemzetközi versenyen dobogóra állnia.

Az idei éved harmadik legnagyobb dobása (87,12m) a 38 éves orosz Sergey Makarov nevéhez fűződik, aki 2003-ban világbajnok volt.

De Zordo idei legjobb eredménye 85,78m, mögötte Pitkamaki áll 85,33 méteres sanghaji győztes dobásával.

Két további relatív fiatal versenyző nyújtott kiemelkedő teljesítményt ebben az évben – a 24 éves dél-afrikai John Robert Oosthuizen, aki a „Samsung Diamond League” dohai nyitó versenyén a második lett 84,38 méteres idei legjobbjával, valamint a 23 éves cseh Petr Frydrych, aki idén 85,32-t dobott a háromszoros olimpiai bajnok Jan Zelezny edzői kezei alatt.