Daegu 2011 – Női gerelyhajítás – Esélylatolgatás

2011-08-21 19:49 írta: Administrator

Barbora Špotáková

Három kiemelkedő esélyes küzdelme várható az érmekért, azonban a pontos sorrend előrejelzése túl nagy kihívás lenne.

A 2007-es Világbajnok és regnáló Olimpiai Bajnok Barbora Spotakova vezeti a világranglistát 69,45 méterrel, amit Monacóban dobott, minden esélye megvan tehát, hogy megvédje bajnoki címét.

A 30 éves cseh színekben induló Spotakova egyéni legjobbja egyben a sportág legjobb eredménye is – a 2008-as évben, Stuttgartban rendezett „IAAF World Athletics Final” versenyét világcsúccsal nyerte meg.

Az utóbbi néhány szezon során sajnos sérülések hátráltatták, azonban mióta Jan Zelezny, egykori háromszoros gerelyhajító világbajnok az edzője, úgy tűnik, kezd visszatérni korábbi legjobb formájához. Reményei szerint Trine Hattestad, Mirela Manjani és Osleidys Menendez nyomában ő is csatlakozni fog a kétszeres női gerelyhajító világbajnokok sorához.

A legkiegyensúlyozottabb dobó az idei év során Christina Obergföll volt, aki biztosan elszántan fog versenyezni, hogy megfossza Spotakovát a címétől. A németek gerelyhajító sztárja kétszeres Világbajnoki ezüst, Európa bajnoki ezüst és Olimpiai Bronz érmes. Az idei évad kilenc versenyéből hetet megnyert, - ebből hat alkalomból ötször legyőzte Spotakovát, - emiatt neki van a legnagyobb esélye arra, hogy a világbajnokságon is megverje a csehek versenyzőjét. Obergföll idei legjobbja 68,86m, ami nagy önbizalomra ad okot.

Mariya Abakumova az elit trió harmadik tagja. Az Olimpiai ezüst- és 2009-es Világbajnoki bronzérmes nagyon jó formában kezdte az évet, sorozatban nyert Rómában és Ostravában, valamint az idei legjobbjával, 67,98 méterrel Velenjében, ami arra utal, hogy Daeguban is számolni kell vele. Abakumova az utóbbi hat hét során alig versenyzett, de a 66,05 méteres eredménye, amivel az orosz bajnoki címet múlt héten megszerezte, megerősíti, hogy az éremesélyesek közt van a helye.

Az Afrika- és Nemzetközösségi bajnok Sunette Viljoen lassan kezdte a szezont, de a dél-afrikai versenyző megmutatta, hogy Daeguban is van esélye, amikor a Kínában megrendezett Univerziádét 66,47 méteres új Afrika rekordnak számító dobásával megnyerte.

Obergföll csapattársa Katharina Molitor ugyancsak versenyképesnek tűnik. A 2010-es Európa bajnoki negyedik helyezett idei legjobbja 64,67m, amivel második lett a német bajnokságon. A harmadk német Linda Stahl is bekerült a csapatba. A 25 éves versenyző nagy meglepetésre aranyérmet nyert az Európa Bajnokságon Barcelonában tavaly, de képtelen volt azt a formáját idén is megmutatni, a legjobbja 60,78m.

A szlovén Martina Ratej ötödik helyen áll a világranglistán 65,89 méteres kísérletének köszönhetően. Ha sikerül ilyen formában versenyeznie a világbajnokságon, akkor ő is megszerezhet egy jó helyezést. Ratej tartja a szlovén csúcsot 67,16 méterrel, tehát akár ilyen eredményre is képes lehet, ha sikerül felül kerekednie egészségügyi problémáin.

Az olimpiai negyedik helyezett Goldie Sayers utóbbi néhány szezonját sérülések nehezítették, de a brit megmutatta, hogy visszatérőben van a formája, amikor 64,46 méterrel második lett a Csapat Európa Bajnokságon Stockholmban.

Az ausztrál Kim Mickle, aki a 63,82 méteres, 2011-es legjobbját Sydneyben, még márciusban hajította szintén optimistán érkezik Daeguba, annál is inkább, mert legutóbb Párizsban az ötödik lett.

A korábbi Európa Bajnoki bronzérmes spanyol Mercedes Chilla (63.77m) is érdemes a kiemelésre, csakúgy, mint a Madara Palameika. A lett versenyző harmadikként végzett Monacóban és 63,46 méterrel nyert Novi Sadban.

Az Egyesült Államok bajnoka, Kara Patterson idei legjobbja 62,76m, amit még Rómában dobott, ahol negyedik lett, azóta viszont nem tudott 60m fölé kerülni.

Érdemes figyelni Spotakova cseh csapattársára, Jarmila Kilmesovára (61.12m) és a kubai Yanet Cruzra (63.50m) is.